Z biblioteczki Kornela - odc. 2 - książki o tolerancji.

 propos tolerancji i mojej recenzji książki "Cud chłopak"" R.J. Palacio, chciałam Wam pokazać kilka pozycji dla dzieci na ten temat. Mamy w domu trzy książeczki, które opowiadają o inności i braku akceptacji ze strony otoczenia, wszystkie oczywiście dobrze się kończą i niosą pozytywne przesłanie.

Zacznę od naszego najnowszego nabytku pt. "Zebra" napisanej przez Ifi Ude. Właściwie każdego dnia czytamy ją co najmniej dwukrotnie, co mnie mocno zadziwia, bo książka jest dedykowana grupie dzieci w wieku 4-8 lat i sporo w niej tekstu.






Ilustracje są bardzo klimatyczne, a jednocześnie bardzo proste, więc nie do końca wiem, co tak naprawdę podoba się w niej mojemu synkowi i ile z jej treści rozumie, niemniej wraca do niej bardzo chętnie. Tytułowa Zebra rodzi się na mazurskiej wsi, z biegiem czasu inne źrebięta oraz ona sama dostrzegają różnice w jej wyglądzie. Rodzice wyjaśniają zapłakanej zebrze, która nie może pogodzić się z faktem, że nikt nie chce się z nią bawić, dlaczego różni się od pozostałych koni i próbują pokazać w nowej perspektywie zalety bycia zebrą. Niespodziewanie inność małej zebry staje się jej atutem, dzięki czemu odzyskuje przyjaciół i powszechną sympatię. 

"Zebra" to bardzo fajna książeczka, uczy tolerancji i akceptacji najmłodszych czytelników, oswaja z tematem różnorodności kulturowej i mocno podkreśla, że choć jesteśmy różni, nie czyni to nikogo z nas lepszym od innych. Każde dziecko powinno się z nią zapoznać. Zresztą książka jest częścią szeroko zakrojonego projektu Wydawnictwa Poławiacze Pereł, który jest, jak sami piszą, odpowiedzią na zawrotne tempo przemian cywilizacyjnych i zmian demograficznych zachodzących w naszych społeczeństwach. Autorka "Zebry" jest w połowie Polką, w połowie Nigeryjką. Odsyłam Was na ich stronę, tam dowiecie się więcej na ten temat i poznacie kolejne tytuły: https://www.polawiaczeperel.com.pl/

Kolejną książeczką traktującą o odmienności jest "Ancyklopek na placu zabaw", której autorami są Piotr Dobry i Łukasz Majewski. Ancyklopek jest zresztą bohaterem całej serii,w naszej biblioteczce mamy też "Wszystkie psoty Ancylopka", które swego czasu Kornel bardzo lubił.







 Ancylopek jest małym Cyklopem i rożni się od zwykłych dzieci, ma jedno oko, jest dużo większy, ale jak każde dziecko lubi się bawić na placu zabaw, najchętniej w piaskownicy, gdzie tworzy imponujące budowle. Niestety inne dzieci unikają Ancyklopka, który czuje się bardzo samotny. Na placu zabaw jest jeszcze jeden chłopiec, który także nie ma przyjaciół. Pewnego dnia sympatyczny Cyklop dostrzega osamotnionego chłopca i uśmiechem zaprasza do wspólnego budowania. Obaj świetnie się bawią w swoim towarzystwie i razem tworzą coraz wspanialsze zamki z piasku. Pozostałe dzieci z zaciekawieniem przyglądają się ich zabawie, po czym chętnie dołączają. Od tego dnia Ancyklopek już nigdy nie czuje się samotny na placu zabaw. Świetna książeczka dla maluchów, która w ciepły i prosty sposób porusza temat odmienności i akceptacji. Kornel i ja bardzo lubimy do niej wracać.

Na końcu książeczka o Rikusiu, małym króliku, który ma klapnięte uszko. Tekstu jest tu sporo, ale Kornelowi to nie przeszkadzało, czytaliśmy ją już dawno temu, więc myślę, że to książeczka dla ciut starszych maluchów. 







Z powodu swego klapniętego uszka Rikuś przechodzi prawdziwe katusze, próbuje tuszować swój defekt na rożne sposoby, wymyślając coraz to śmieszniejsze sposoby na zamaskowanie opadającego ucha.  Jednak to tylko pogarsza sytuację, bo inne króliczki śmieją się z tych zabiegów. Rikuś idzie nawet do lekarza, by dociec przyczyn kondycji swego ucha, ale dowiaduje się tam, że nic mu nie dolega, a jego ucho jest całkiem zdrowe. Dopiero wtedy dociera do niego, że wszystkie króliczki różnią się między sobą i tak naprawdę każdy ma inne uszy. Ze swej dotychczasowej niedoskonałości, podobnie jak Zebra, postanawia uczynić zaletę, która będzie go wyróżniać i staje się powodem do dumy. Dopiero wtedy dostrzega, jak wielką sympatią cieszy się wśród reszty króliczków. Polecam bardzo, bo książka w prosty sposób uczy akceptacji i tolerancji.


Komentarze

Popularne posty